Wstęp

Dzień dobry, dziś opowiem o katalogu /etc/skel. Serdecznie zapraszam.

Katalog skel

Katalog /etc/skel (skrót od skeleton ang szkielet) zawiera pliki, które mają zostać skopiowane do katalogu domowego nowo utworzonego użytkownika. Znajomość tego katalogu jest przydatna np. w przypadku, gdy mamy wprowadzana jakąś politykę, której każdy użytkownik musi podlegać. Na przykład każdy użytkownik ma swój własny katalog na jakimś zasobie sieciowym, wtedy możemy dodać tu katalog dajmy na to share i dodać by podczas logowania był on automatycznie montowany.

Przykładowy katalog /etc/skel wygląda następujaco:

l101

Powiązanie z useradd

Jak powiedziałem. Katalog /etc/skel jest szkieletem, dla każdego nowego użytkownika, więc musi być jakieś połączenie z komendą dodającą użytkowników. I jest to plik /etc/default/useradd

Na wsl2 wyglada on następująco:

l102

Zauważmy, że w linii 32 mamy zdefiniowaną lokalizacje szkieletu, co oznacza, że możemy utworzyć szkielet w dowolnym innym katalogu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć wzorowego użytkownika i klonować jego katalog domowy. Jednak mogą wystąpić problemy ze ścieżkami, dlatego lepiej wyprowadzić pliki do /etc/skeli anonimizować.

Domyślne uprawnienia

Katalog /etc/skel domyślnie posiada uprawnienia 755 (rwxr-xr-x). Zalecane jest, by ich nie zmieniać. Zmiana może spowodować problemy z programami, co może prowadzić, do katastrofalnych wyników. Więcej o uprawnieniach w nadchodzącym artykule (soon)

Epilog

Na dziś wystarczy, mam nadzieję, że dowiedziałeś/łaś się czegoś nowego, albo odświeżyłeś/łaś sobie wiedzę. Tak czy inaczej, serdecznie Ci dziękuję, za przeczytanie tego posta. Jeśli masz potrzebę o cos zapytać, kontakt znajdziesz w zakładce “O Mnie”. A teraz życzę miłego dzionka i smacznej kawusi :) Do widzenia.